عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات

طرز تهیه ترشی فلفل سبز و فلفل دلمه فوری

ترشی فلفل به عنوان دورچین غذا استفاده می‌شود و ترکیبی از فلفل تند یا فلفل دلمه ای شیرین با سرکه و مقداری نمک است. گاهی برای طعم دادن به این ترشی از سیر و سبزیجات معطری همچون نعنا و ترخون نیز استفاده می‌شود. ترشی فلفل را می‌توان با استفاده از فلفل خام یا فلفل کبابی درست کرد به گونه‌ای که فورا قابل استفاده بوده یا پس از گذشت مدت زمانی قابل مصرف باشد.

۱. طرز تهیه ترشی فلفل دلمه فوری
مواد لازم
فلفل دلمه 1 کیلوگرم
آب 1 پیمانه
سرکه 5 پیمانه
نمک 1 قاشق غذاخوری
سیر 2 حبه

دستور تهیه:

برای تهیه ترشی فلفل می‌توانید بسته به ذائقه خود از ترکیبی از فلفل تند و شیرین در رنگ‌های سبز و قرمز استفاده کنید. بدون درنظر گرفتن نوع فلفل مورد استفاده برای تهیه ترشی نکته مهم تازه بودن فلفل است. سعی کنید ترشی فلفل را با فلفل تازه که دارای پوست صاف و بدون لک است درست کنید تا به طعم واقعی آن دست یابید. فلفل‌ها را با آب سرد یا ولرم بشویید.

طرز تهیه ترشی فلفل سبز و فلفل دلمه فوری

فلفل ها را پس از شستن از وسط به دو نیم تقسیم کرده و تخم‌های آن را خارج کنید.

طرز تهیه ترشی فلفل سبز و فلفل دلمه فوری

برای جدا کردن پوست فلفل دلمه‌ای‌ها، می‌توانید آن‌ها را در فر قرار دهید یا از یک توری سیمی استفاده کنید. فر را روی حرارت ۴۵۰-۴۰۰ درجه فارنهایت گرم کنید، فلفل‌ها را از سمت پوست در سینی فر قرار داده و به مدت ۸-۶ دقیقه در فر بگذارید. همچنین می‌توانید برش‌های فلفل دلمه‌ای را روی توری سیمی بچینید و روی اجاق گاز حرارت دهید. توری را مرتب بچرخانید تا اطراف فلفل‌ها به یک اندازه حرارت ببیند.
فلفل‌ها را پس از کباب کردن در یک سینی بچینید و روی آن‌ها را با یک پارچه نخی مرطوب بپوشانید تا سریع‌تر خنک شده و پوست آن‌ها راحت‌تر جدا شود.

طرز تهیه ترشی فلفل سبز و فلفل دلمه فوری

پوست فلفل دلمه ای‌ها را بگیرید و برای قسمت‌هایی که پوست آن‌ها به راحتی جدا نمی‌شود از یک چاقو استفاده کنید. سپس به صورت برش‌های باریکی خرد کنید.

طرز تهیه ترشی فلفل سبز و فلفل دلمه فوری

۵ پیمانه سرکه، ۱ پیمانه آب، ۱ قاشق غذاخوری نمک و ۲ حبه سیر را در یک قابلمه بریزید. قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید و پس از جوش آمدن، حرارت را کم کنید تا ۱۰ دقیقه بجوشد. پس از اینکه محتویات قابلمه حدود ۱۰ دقیقه جوشید، سیر‌ها را از آن خارج کنید.
بطری‌های مورد استفاده برای تهیه ترشی فلفل را تمیز بشویید و به صورت وارونه در یک قابلمه آب جوش قرار دهید، طوریکه ۶-۵ سانتی‌متر از ارتفاع آن‌ها در آب جوش قرار گیرد. سپس حرارت را کم کرده و اجازه دهید بطری‌ها ۱۰ دقیقه در آب جوش بمانند. درب بطری‌ها را می‌توانید در یک قابلمه آب جوش دیگر بجوشانید.

طرز تهیه ترشی فلفل سبز و فلفل دلمه فوری

تکه‌های فلفل را در بطری بریزید و بطری را با آن پر کنید، طوری که ۲ سانتی‌متر بالای آن خالی بماند.

طرز تهیه ترشی فلفل سبز و فلفل دلمه فوری

محلول سرکه را روی فلفل بریزید، طوری‌که یک الی یک و نیم سانتی‌متر از بالای بطری خالی بماند. سپس با یک پارچه نخی، لبه‌ بطری‌ را خشک کنید و درب آن‌ را محکم ببندید.

طرز تهیه ترشی فلفل سبز و فلفل دلمه فوری

در یک قابلمه بزرگ تا حدی آب بریزید که حداقل ۵-۴ سانتی‌متر از ارتفاع بطری‌ها را بپوشاند. قابلمه را روی حرارت قرار دهبد تا آب موجود در آن به جوش آید، سپس بطری‌ها را در آن بچینید.

طرز تهیه ترشی فلفل سبز و فلفل دلمه فوری

درب قابلمه را بسته و روی حرارت متوسط قرار دهید، صبر کنید تا حدود ۱۰ دقیقه بجوشد. برای اینکه بطری ها در هنگام جوشیدن نشکنند، می‌توانید یک حوله کف قابلمه پهن کنید و بطری ها را روی آن قرار دهید.

طرز تهیه ترشی فلفل سبز و فلفل دلمه فوری

بطری‌ها را از قابلمه خارج کرده و روی یک سطح صاف قرار دهید تا خنک شوند.

طرز تهیه ترشی فلفل سبز و فلفل دلمه فوری

۲. طرز تهیه ترشی فلفل سبز
مواد لازم
فلفل سبز تند 500 گرم
سیر 4-5 حبه
نعنا و ترخون 200 گرم
سرکه 1 لیتر
نمک 1-2 قاشق غذاخوری

دستور تهیه:

نعنا و ترخون را پس از پاک کردن شسته و روی پارچه نخی قرار دهید تا خشک شوند.
سیر را حبه حبه کنید و پوست بگیرید، بشویید و روی پارچه نخی قرار دهید تا آب آن گرفته شده و خشک شود.
فلفل سبز‌ها را شسته و روی پارچه نخی خشک کنید.
آب و نمک را مخلوط کرده و ۵ دقیقه بجوشانید. پس از سرد شدن آب نمک، فلفل‌ها را در آن بریزید و اجازه دهید ۳ روز در آن بماند.
پس از ۳ روز، فلفل‌ها را در صافی بریزید تا آب آن‌ها خارج شود. سپس در یک بطری شیشه‌ای تمیز، یک لایه فلفل بریزید، روی فلفل را با یک لایه نعنا، ترخون و سیر بپوشانید و بقیه فلفل‌ها را در بطری بریزید.
بطری را با سرکه پر کنید و اجازه دهید درب آن یک روز باز بماند. پس از یک روز درب بطری را محکم بسته و در جای خنک قرار دهید تا برسد.
پس از ۱۵ روز ترشی فلفل آماده است و می‌توانید آن را مصرف کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار